Tatlılar

Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Tarif İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 kilo bal kabağı
  • 1 tas sönmemiş kireç (yaklaşık 450 gram)
  • 5 litre su

Şerbeti İçin;

  • 5 su bardağı şeker
  • 6 bardak su
  • 1 tatlı kaşık limon tuzu

Servis İçin

  • Ceviz içi
  • Kaymak
  • Fıstık

Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir tas sönmemiş kireci, büyük bir kovaya alalım ve üzerine 4-5 litre soğuk su ekleyelim. Bir kenara koyalım altına tencere altlığı koymanızı tavsiye ederim. Kısa bir sürede kova ısınacaktır, ve soğuyacaktır. Panik yapmayın sakin olun bu normal bir durum. Kullanılan kireç toz haline gelmiş eskimiş kireç, normal tas kirecide aynı bu sekilde suyunu alabilirsiniz.

Su dolu kovayı hiç sallamadan bu şekilde sabaha kadar bekletelim. Bu sayede suyumuz durulaşacaktır ve kireç kovanın tabanına çökecektir.

İki çesit bal kabağı kullanıyoruz, Türk ve Alman bal kabağı, ikisi de muhteşem oluyor.  Bal kabağının kabuklarını kesip kalın karpuz dilimler gibi doğrayalım. Doğradığımız dilimleri tencereye alalım. Bir gün beklettiğimiz suyun üzerinde ince bir kireç kaymağı oluşacaktır. Bu kaymağı isterseniz alıp atın, isterseniz kullanabilirsiniz. Kireçte beklettiğimiz kireç suyunu bir tasla veya kepçeyle suyu bulandırmadan alttaki kireci almadan yavas yavas berraklaşmış suyu alıp kabakların üzerine üstü başa gelecek şekilde dolduralım. Kabaklar suyun üstüne çıkmaması için üzerine bir tabak kapatalım ağırlık yapalım. Bu şekilde tekrar bir gece bekletelim. Kireçli suda bekletince kabağımız kıtır kıtır olacaktır.

( Kabakların dilimleri ne kadar ince olursa o kadar kıtır kabak tatlınız olur, kalın dilimlerseniz dışı kıtır içi yumuşak olur. )

Sabaha kadar beklettiğimiz kabakları kireçli sudan arınması icin bolca yıkayacağız, tek tek yıkayacağız, 2-3 kez yıkadıktan sonra tekrar tencereye doldurup üstü başa soğuk su ilave edip yaklaşık 1 saat suda bekletip kireçten tamamen arındıralım. Bu esnada şerbeti hazırlayalım. Şekeri ve suyu tencereye alıp kaynamaya bırakalım, 5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alalım ve ılımaya bırakalım. Kabakların suyunu son kez süzüp yıkayalım. Hiç su kalmasın. Kabakların üzerine ılımış olan şerbeti dökelim ve ocağa alalım. Kaynadıktan sonra ocağın altını düşük ısıya alalım. Üzerine bir tabak kapatalım kabakların üzeri kaynarken şerbet gelmesini sağlayalım. Kısık ateşte yaklaşık 3 saat kontrol ederek sürekli şerbetini üstüne gelecek şekilde sallayalım. Artık kabaklar şeffaflasmaya kıtır kıtır tatlı olmaya başlamıştır. Şerbeti artık azalmaya başlayınca 1 tatlı kaşığı limon tuzu ilave edip kaynatmaya devam edelim. Ocaktan alalım, servis tabağına alalım ve ceviz içi tahin ve kaymak eşliğinde servis yapalım.

Not: Pişme süresi sizin kullandığınız kabağın çokluk ve azlığına göre değişebilir, çok yaptığınızda kabak tatlınızı cam kavanozlara koyup konserve gibi sıcak halde kapağını kapatıp saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman elinizin altına çıkartıp servis edebilirsiniz.

Afiyetler olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir